Adopcje

Adopcja zwierzęcia powinna być przemyślana. Zanim podejmiesz taką decyzję odpowiedz sobie na pytania zawarte poniżej - to pytania pomocnicze dzięki którym wybierzesz odpowiedniego psa. 

"Chciałbym adoptować psa"

Osoby, które pragną adoptować psa lub kota ze schroniska muszą mieć ukończone 18 lat. 

Powinny posiadać stały adres zamieszkania oraz posiadać stałe źródło utrzymania by móc zapewnić psu odpowiednie warunki związane z szeroko pojętym dobrostanem zwierząt (m.in. zakup karmy, zapewnienie opieki weterynaryjnej począwszy od obowiązkowych szczepień, kończąc na ewentualnym leczeniu chorego psa).

"Gdzie mieszkam?"

Każde miejsce zamieszkania wymaga odmiennego podejścia. Nie wszystkie psy spełniają odpowiednie kryteria. Dom wolnostojący z ogrodzeniem to raj dla psów aktywnych i większych. Dom wolnostojący bez ogrodzenia możemy traktować jak mieszkanie w bloku. W takim miejscu są 2 możliwości - pies śpi bezpośrednio w domu lub stawiamy mu kojec. Pies nie może być wypuszczany na posesję bez dozoru. Mieszkanie w bloku to miejsce dobre dla psów ras małych.

"Czy będę miał czas dla swojego pupila?"

Adopcja czy zakup psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jeżeli dużo pracujesz i często nie ma Cię w domu zastanów się, czy będziesz w stanie zmienić swój styl życia. Każdy pies wymaga odpowiedniej ilości czasu spędzonego z Tobą każdego dnia. Pies mieszkający bezpośrednio w domu potrzebuje conajmniej 3 spacerów dziennie, dzięki którym zaspokoi swoje potrzeby fizjologiczne oraz będzie mógł poznawać świat. Również pies przebywający na codzień na zewnątrz potrzebuje kontaktu z Tobą. 

"Wyjeżdżam na wakację"

Czasy się zmieniają i do wielu miejsc w Polsce jak i na świecie można przyjechać z psem. Jednak nie wszystkie czynności związane np. ze zwiedzaniem są możliwe do wykonania w towarzystwie psa. Zastanów się czy w razie Twojego wyjazdu masz możliwość pozostawienia psa z osobą, która go zna (pies przeżywa dużo mniejszy stres związany z rozstaniem) i będzie mogła się nim zaopiekować. Coraz bardziej popularne stają sie hotele dla zwierząt. Tylko czy to dobra opcja dla psów mniej otwartych i silnie związanych tylko ze swoją najbliższą rodziną? Nie zawsze, choć wiele takich hoteli potrafi zapewnić bardzo dobrą opiekę dla Twojego pupila.

"Ciekawe co sądzi reszta domowników..."

To bardzo ważne pytanie. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji psa porozmawiaj z domownikami. Wszyscy w domu muszą wyrazić aprobatę. Jeżeli zdania będą podzielone warto podjąć konstruktywną dyskusję zanim w domu pojawi się pies lub. To nie zabawka, która w razie konfliktu zostanie wyrzucona.

"Czy mam alergię na sierść zwierząt?"

Jeżeli nie masz pewności to wykonaj odpowiednie badania. Ty i reszta rodziny.

"Czy zapewnię mu wszystko czego potrzebuje?"

Musisz mieć świadomość, że wiążesz się z żywą istotą na kilka lub kilkanaście lat. Przez ten cały okres będziesz za nią odpowiedzialny. Szczenięta to niezbyt dobry pomysł dla osób starszych. Jeżeli Cię zabraknie to co dalej? Młode zwierzęta mają dużo energii i chęci do zabaw. Czy jako starsza osoba będziesz w stanie mu to zapewnić? 

"Co zrobię jeżeli po adopcji pojawią się problemy w zachowaniu zwierzęcia?"

Większość zwierząt przyjmowanych do schroniska ma pewne "wady" związane ze złym wychowaniem lub ciężkimi przejściami w przeszłości. Jedne są zauważalne od razu w schronisku, inne pojawiają się dopiero w nowym domu. Czy jeżeli takowe problemy się pojawią to będziesz w stanie odpowiednio pracować z psem z ewentualną pomocą schroniska bądź profesjonalnego behawiorysty? Adoptując psa lub kota stajesz się jego właścicielem i to Ty jesteś odpowiedzialny za niego.

 

Pies lub kot nie rzecz, którą można zareklamować i zwrócić po kilku miesiącach czy latach. W schronisku pracują osoby, które potrafią doradzić i wybrać zwierzę odpowiadające warunkom jakie jesteś w stanie mu zapewnić. Pamiętaj! Wyrażając chęć adopcji zwierzęcia nie sugeruj się zawsze jego wyglądem i wiekiem a charakterem. Jego zachowanie nie jest uwarunkowane jedynie wyglądem. Składa się na to wiele czynników. Pozwól pracownikowi schroniska pomóc Ci w wyborze odpowiedniego zwierzęcia.